15 lutego 2012

DIETETYKA- ŻYWIENIE DZIECI W WIEKU OD 1 DO 3 LATOkres pomiędzy pierwszym a trzecim rokiem życia jest dla dziecka bardzo ważny. Aby rozwijało się prawidłowo,  potrzebuje urozmaiconej diety. Od  pierwszego do trzeciego roku życia dziecko rocznie wzrasta o około 10 cm i zwiększa masę ciała o 2-3 kilogramy. Pojawić sie także mogą pierwsze problemy z karmieniem dzieci. Jedne jedzą niechętnie, mają odmienne od rodziców zdanie na temat różnych potraw i wielkości porcji. Są także dzieci, które jedzą wszystko, co im tylko wpadnie w rękę, i to w każdej ilości. Jednocześnie jest to okres kształtowania się osobowości dziecka, którego ulubionym słowem jest„ nie”. Rodzice powinni być wówczas cierpliwi i tolerancyjni.                                        
 Racjonalne żywienie dziecka jest możliwe  wtedy, kiedy ma ono prawidłowe łaknienie. Chęć oraz potrzeba spożywania posiłków powinny występować u dziecka samoistnie, muszą być następstwem poczucia głodu. Osiągnąć to można, gdy przerwy między posiłkami będą dostatecznie długie, u dzieci starszych do 3-4 godzin. Powinny one spożywać 3 posiłki główne i czwarty lekki, składający się głównie z warzyw, owoców i ewentualnie ciasta. U dzieci z niedoborem masy można wprowadzić 5 posiłek, również lekki. U dzieci 13-15% zapotrzebowania energetycznego powinno pokrywać białko, 305 tłuszcz i około 55% węglowodany. Jest ogólna zasada, która mówi o tym, że najbardziej wartościowym posiłkiem powinno być śniadanie i obiad, a najmniej II śniadanie i podwieczorek.

UROZMAICENIE POSIŁKÓW
Dziecku najlepiej przygotowywać posiłku samemu, tzw. domowe. Do przygotowania potraw dla dzieci nie powinno się też używać koncentratów spożywczych (zupy w proszku, rosoły w kostkach, vegeta, jarzynka itp.), gdyż zawierają nadmierne ilości sztucznych dodatków, soli i konserwantów. Błędem jest też podawanie małym dzieciom napojów gazowanych, albo sztucznie barwionych, lepiej żeby piły soczki owocowe i warzywne. 

 
Do trzeciego roku życia nie powinno się podawać dzieciom produktów ciężko strawnych, takich jak smażone z dużą ilością tłuszczu (kotlety w panierce, frytki, placki ziemniaczane itp.), a także staramy się nie podawać zbyt dużych ilości kapusty i warzyw kapustnych (kalafior, brukselka), cebuli, a także warzyw strączkowych. Małe dzieci nie powinny też jadać ciast kremowych i wypieków o dużej ilości tłuszczu (np. ciasta francuskiego). Starajmy się również nie zachęcać dzieci do jedzenia produktów wysoko przetworzonych, takich jak chrupki, czipsy, a zwłaszcza dań typu "fast food". Dieta dziecka powinna zawierać pokarmy, które zaspokoją jego potrzeby żywieniowe niezbędne dla wzrastania i rozwoju, a produkty spożywcze i napoje o dużej wartości energetycznej, a małej odżywczej, powinny stanowić jedynie sporadyczny dodatek do prawidłowo zbilansowanej diety. Po 2. roku życia dieta powinna zawierać przede wszystkim:
- owoce i warzywa
- pełne (niełuskane) ziarna zbóż
- produkty mleczne o małej zawartości tłuszczu
- warzywa strączkowe
- ryby i chude mięso.
Posiłki dla dzieci można uatrakcyjniać przygotowując je w ciekawy sposób np:

 
Przykłady gotowych dań dla dzieci dostępnych na naszym rynku : autor:Lejdi Aga

13 lutego 2012

Dotacja z Urzędu Pracy -Jak ją ugryźć, przechytrzyć urzędników , aby nam ją przyznali.


Obecnie kwota jaką możemy dostać z Pupu(lub Pupy jak kto woli;)) to- (maks. wysokość  do   20 494,00 zł [kwota zaktualizowana w styczniu 2012]). Każdy Urząd Pracy ma swój regulamin przyznawania dotacji i tak na przykład w Sosnowcu trzeba być zarejestrowanym jako osoba bezrobotna minimum 2 miesiące, a także odbyć rozmowę z doradcą zawodowym i  przejść kurs wypisywania wniosku.

W skrócie warunki jakie należy spełnić:

  • nie można  zarejestrować firmy przed złożeniem wniosku i otrzymaniem pozytywnej decyzji o przyznaniu pieniędzy. W okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku nie można odmówić bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, szkolenia, przygotowania zawodowego, wykonywania prac społecznie użytecznych, prac interwencyjnych lub robót publicznych.
  • Nie można starać się o środki jeśli takowe już wcześniej uzyskałeś
  • nie prowadziłeś działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku
  • nie posiadałeś wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku,
  • nie byłeś w okresie 2 lat przed dniem złożenia wniosku skazany za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu,
    w rozumieniu ustawy z dnia 6 czerwca 1997r. - Kodeks karny,
  • spełniasz warunki o których mowa w art. 2 ust. 2 rozporządzenia Komisji ( WE ) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006r. oraz art.3 ust.2 rozporządzenia Komisji ( WE ) nr 875/2007 z dnia 24 lipca 2007,
  • złożyłeś wniosek kompletny i prawidłowo sporządzony.
Kilka porad jak należy pisać wniosek(z własnego doświadczenia):

-jeśli chcemy zakupić komputer, a nie jesteśmy informatykiem i działalność również nie będzie o takim profilu, to piszmy ,że chcemy komputer maksymalnie do kwoty 2500zł(droższy po prostu będzie nieuzasadnionym zakupem w takim przypadku)
-jeśli chcemy sfinansować sobie kurs, a PUP tego nie refunduje , piszmy np. „ Zestaw do przedłużania rzęs-zawiera szkolenie” i w ten sposób możemy sobie sfinansować kurs który nam się przyda.
Na razie to by było na tyle , jeśli ktoś ma jakieś pytanie to piszcie śmiało posty lub na maila.
 
Wniosek oraz inne informacje  do pobrania ze strony: http://www.pup.sosnowiec.pl/klient/dotacje_na_dzialalnosc.html
Lejdi Aga
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...