16 sierpnia 2012

Paznokcie i ich choroby
Dziś o paznokciach, przyda się dla słuchaczek studium policealnego.

Podobnie jak włos, paznokieć stanowi przydatek naskórka. Paznokieć jest zrogowaciałą, giętką blaszką i pokrywa powierzchnię grzbietową większej części dalszych paliczków palców ręki i stopy. Podobnie jak włosy, paznokcie są wytworem zrogowacenia
naskórka. Spośród ssaków tylko człowiek i małpy maja palce uzbrojone w
paznokcie. Paznokieć ma nie tylko znaczenie obronne, jako naturalna
broń i narzędzie, ale wspólnie z paliczkiem palca jest też oparciem dla
jego opuszki. Paznokieć człowieka jest odpowiednikiem kopyta czy
pazurów zwierząt. Wzrost paznokcia przeciętnie wynosi 1-1,5mm na tydzień, jednak wartość ta może być różna, ze względu na cechy osobnicze i tryb życia człowieka. Np. podczas snu paznokcie rosną wolniej.

Na wygląd i wzrost paznokci wpływa wiele czynników:
-stan organizmu
-rodzaj wykonywanej pracy
-środki chemiczne
-przewlekłe choroby
-leki
-pora dnia, roku
-ciąża

Skład paznokcia :
-wapń
-woda
-keratyna(białko)
-pierwiastki i minerały
-sieć naczyń limfatycznych i krwionośnych

Zmiany paznokci mogą:
a)mieć charakter wrodzony;
b)towarzyszyć chorobom skóry;
c)występować w przebiegu chorób ogólnoustrojowych.
Zmiany tylko płytek paznokciowych mogą być wywołane przez:
a)urazy;
b)działanie pasożytnicze, bakteryjne;
c)zaburzenia troficzne, w wyniku niedoboru witamin.


Budowa paznokcia:Choroby paznokci:

Paznokcie są tak jak organizm narażone na wiele chorób. Stany patologiczne organizmu mogą mieć wpływ na zdrowie paznokci: zaburzenia wzrostu paznokci oraz ich zniekształcenie.Choroby mające wpływ na zmiany paznokciowe to min.: wyprysk, łuszczyca, liszaj płaski, łysienie plackowate, pęcherzyca, kiła, brodawki zwykłe.
Leki wywołujące zmiany paznokciowe: leki malaryczne, tetracyklina, doustne środki antykoncepcyjne, psoraleny, retinoidy (pochodne witaminy A), arsen, złoto.
Zmiany w paznokciach mogą:
o Mieć charakter wrodzony
o towarzyszyć chorobom skóry
o występować w przebiegu chorób ogólnoustrojowych, przemiany materii, narządów wewnętrznych
o być wywołane przez czynniki miejscowe pochodzenia urazowego, pasożytniczego, bakteryjnego
o powstawać na skutek zaburzeń odżywiania (niedobory pokarmowe, w tym braki witaminowe)
o Powstawać pod wpływem czynników zewnętrznych np.: wilgoć, temperatura
Zmiany w obrębie paznokcia są trudne do rozpoznania i identyfikacji, ponieważ obraz kliniczny w wielu przypadkach jest podobny.
Zmiany około paznokciowe możemy podzielić na pierwotne i wtórne.


Drożdżyca- silne zaczerwienienie, bolesność i obrzęk wałów paznokciowych, przebarwienia, bruzdowanie i częściowe zniszczenie płytki paznokciowej, występowanie treści ropnej między wałem i płytką paznokciową, zniszczenie obrąbka górnego wału paznokciowego,
Zanokcica- to infekcja fałdu skóry z boku paznokcia lub u jego podstawy. Występuje w okolicach paznokci dłoni i najczęściej występuje u kobiet z zaburzeniami krążenia obwodowego oraz u osób, których praca wymaga częstego mycia lub moczenia rąk.
Bielactwo paznokci- choroba ta polega na odkładaniu srebrzystobiałych plam, które pojawiają się początkowo na częściach przysadowych paznokcia, a później przesuwają się ku wolnemu brzegowi. Zwykle zmiany występują na paznokciach rąk jednego lub wielu paznokci u kobiet. Układ zmian może być punkcikowy, linijny, lub też mogą być zajęte całe płytki.
Bielactwo prążkowe- białe poprzeczne prążki spowodowane przez zatrucie metalami ciężkimi, zaburzenia przemiany materii oraz mikrourazami kosmetycznymi. Może być samoistne lub dziedziczne.
Łuszczyca paznokci- zazwyczaj towarzyszy łuszczycy skóry, lecz może występować samoistnie. Płytka paznokciowa staje się wówczas matowa, krucha, zgrubiała, czasami istnieją punkcikowe wgłębienia jak na naparstku. Zmiany ustępują bardzo powoli i opornie.
Zanik płytki paznokciowej- płytka paznokciowa staje się coraz cieńsza i zmniejsza się jej wielkość i spoistość. Możliwy jest całkowit zanik płytki paznokcia. Stan miejscowy zależy od rozległości i zaawansowania procesu chorobowego. Zmiany zanikowe paznokci wrodzone są wyrazem tzw. "defektu ektodermalnego" polegającego na zaburzeniach wzrostu różnych struktur i narządów pochodzących z tej samej części zarodka płodowego.
Bruzdowanie- podłużne bruzdy - objaw normalny, nasilający się z wiekiem, a także w wyniku zaburzeń ukrwienia, w gośćcu przewlekłym, w przebiegu liszaja, reumatyzm.

Bibliografia: Kosmetyka stosowana: Joanna Dylewska-GrzelakowskaPolecam
Lejdi Aga

15 sierpnia 2012

Potrafisz śpiewać?Przyjdź na casting!


Ewa Farna zaprasza do Sosnowca!

16 sierpnia w Sosnowcu w Teatrze Zagłębia (ul. Teatralna 4), odbędzie się casting do hitowego programu TVP „Bitwa na Głosy”! Jeśli potrafisz śpiewać i chcesz zostać gwiazdą to jest szansa dla Ciebie. Początek o godz.10.00. Zapraszamy!

Ewa Farna zaprasza do Sosnowca!

Wokalistów do swojej drużyny będzie szukać w naszym mieście i regionie Ewa Farna, która w programie będzie reprezentować Sosnowiec! Na casting zapraszamy wszystkich niezależnie od wieku. Pierwszego dnia w Teatrze Zagłębia zostanie wyłoniona grupa ok 30 osób, które będą osobiście przesłuchiwane przez Ewę Farną.
Artystka wybrała to miasto, gdyż czuje się z nim bardzo związana i łączy ją z nim wiele wspomnień. Właśnie w Sosnowcu zaczęła stawiać pierwsze kroki na polskiej scenie. Tu wygrała swój pierwszy ważny polski konkurs - Europejski Festiwal Piosenki Dziecięcej INTERMUZA, dzięki któremu szef jury, Jacek Cygan, zaprosił ją do jednego z odcinków „Szansy na sukces”. Należy również wspomnieć, że bardzo dużo fanów Ewy pochodzi właśnie z tych okolic. Jednak najważniejszym powodem, dla którego artystka będzie reprezentować Sosnowiec, jest wybrany przez nią cel charytatywny. Razem ze swoim zespołem chce wspomóc projekt „Magiczny świat wszystkich zmysłów. Ogród Polisensoryczny”. Ewa Farna już od dłuższego czasu wspiera to przedsięwzięcie Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu. W zeszłym roku dochód z koncertu urodzinowego Ewy (18 live), który odbył się właśnie w tym mieście, został przekazany na wsparcie wspomnianej szkoły.

Wszyscy, którzy chcą razem z Ewą Farną wystąpić w „Bitwie na głosy”, muszą przygotować kilka różnorodnych piosenek, które będą wykonywać a capella, w tym jedną w języku angielskim. Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, więc warto przygotować utwór, który pokaże skalę możliwości uczestnika. Mile widziane niespodzianki muzyczne przygotowane specjalnie dla artysty, np. oryginalne wersje jego hitów, beatbox czy nawet rap! Wybrani w drodze wstępnych przesłuchań wokaliści zostaną zaproszeni do II etapu, który odbędzie się następnego dnia.

„Bitwa na głosy” pojawi się na antenie TVP 2 już we wrześniu.
Emisja w soboty o godz. 20.10.
źródło:Sosnowiec

Polecam

Lejdi Aga
(ja nie idę , gdyż nie umiem śpiewać)

14 sierpnia 2012

Recenzja-Bratek dla twojej cery
Lejdi Aga zakończyła jakiś czas temu test.
Oto produkt, który testowałam.

BRATEK PLUS zawiera połączenie ziela fiołka trójbarwnego z cynkiem, który wspiera jego działanie. Wyciąg z ziela fiołka trójbarwnego wpływa korzystnie na stan skóry poprzez wspieranie procesów przemiany materii, co pomaga eliminować z organizmu szkodliwe substancje. Cynk uczestniczy w przetwarzaniu kwasów tłuszczowych, co wpływa na funkcjonowanie gruczołów wytwarzających łój.
BRATEK PLUS suplement diety jest polecany także osobom w okresie dojrzewania, które chcą wspomóc prawidłowe funkcjonowanie skóry.

Zalecana dzienna porcja do spożycia: 1 - 2 tabletki, podczas posiłku. Tabletkę należy popić wodą. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji do spożycia w ciągu dnia.
Skład: ekstrakt z ziela fiołka trójbarwnego (Viola tricolor L.), mleczan cynku oraz składniki tabletki hydroksypropylometyloceluloza, stearynian magnezu, dwutlenek krzemu, poliwinylopirolidon, guma arabska, lecytyna sojowa). 1 tabletka zawiera 150 mg ekstraktu z ziela fiołka trójbarwnego oraz 5 mg cynku (50% ZDS*). 2 tabletki zawierają 300 mg ekstraktu z ziela fiołka trójbarwnego oraz 10 mg cynku (100% ZDS*). ZDS – zalecane dzienne spożycie
Zawartość: 50 tabletek
Opakowanie zawiera 50 tabletek. Cena ok. 13 PLN

Jak widać cena przystępna , wiec można się pokusić na spróbowanie , czy pomoże ,a i nie zaszkodzi.............

Ocena:9/10.
Pytanie brzmi , czy zauważyłam różnicę stosując Bratek??I tak i nie...Tak gdyż wydawało mi się , że mam gładka cerę podczas stosowania, nie- gdyż zawsze jakieś wypryski się pojawiają. Może lepiej działają na cerę do wieku >25.Lejdi Aga

13 sierpnia 2012

Chantarelle-krem dla Ciebie


Dziś zapowiedź recenzji, albo inaczej:wstępna recenzja ;) kremu firmy Chantarelle,
foto nr 1. ze strony:Chantarelle
Używam go około miesiąca, jestem ogólnie zadowolona, cera nie pozostaje tłusta, a myślę , że to jest bardzo ważne.
Opis ze strony producenta:
Równoważący krem do cery mieszanej z kwasem migdałowym, mirrą i hydrafilagryną, udrażniający kanały wydzielania sebum, regulujący pracę gruczołów łojowych, przeciwbakteryjny, kojący podrażnienia

Składniki aktywne: mirra, hydrafilagryna, kwas migdałowy.


Pojemność:50ml
Cena:ok.130zł
Ocena:gdy zakończę 1 opakowanie


Lejdi Aga

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...