26 sierpnia 2012

Cykl Witaminowy


Rozpoczynam cykl o witaminach:


Witamina A
Wiadomości ogólne
Zbiorcza nazwa grupy organicznych związków chemicznych (retinoidów, z których najważniejszy jest retinol), pełniących w organizmie rolę, niezbędnego składnika pokarmowego, rozpuszczalnej w tłuszczach witaminy.
Aktywność witaminy A wykazuje szereg związków strukturalnie spokrewnionych. W organizmie zwierzęcym jest to Retinol oraz jego pochodne (Np. Retinal, 3-Dehydroretinol). W roślinach i grzybach witamina A występuje tylko jako prowitamina i jej głównym związkiem jest ß-karoten, ponadto występują związki określane jako Karotenoidy.

Występowanie
Witamina A występuje wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Zawierają ją: masło, mleko i produkty mleczarskie, jaja, niektóre tłuste ryby, szczególnie bogata w nią jest wątroba.
Wpływ witaminy A:

Skóra
• jest niezbędna do regeneracji komórek w warstwie podstawnej naskórka
• poprawia strukturę warstwy rogowej, a tym samym wzmacnia funkcje obronne skóry i zapobiega wysuszeniu skóry (utracie wody);
• zmniejsza przebarwienia i plamy;
• chroni przed działaniem wolnych rodników i zapobiega starzeniu się skóry;
• reguluje procesy keratynizacji naskórka;
• wywiera znaczący wpływ na równowagę wodno-tłuszczową, dzięki czemu ogranicza szorstkość i złuszczanie naskórka
• wspomaga leczenie trądziku.
Witamina A stosowana w kosmetykach występuje w trzech formach: Palmitynianu Retinolu (najsłabsza forma witaminy A), Retinolu (czysta postać witaminy A, najczęściej stosowana ) i kwasu retinowego (o najsilniejszym działaniu).Palmitynian Retinolu zawarty w kosmetykach działa wprawdzie słabiej w porównaniu Np. z kwasem retinowym, jednak właśnie dzięki tej właściwości zawierającego preparaty mogą być stosowane przez osoby ze skórą nadwrażliwą, a także Np. przez nastolatki do wygładzania skór trądzikowych lub po leczeniu kwasem retinowym A najpierw wpływa na powierzchowną warstwę naskórka, wygładzając ją i rozjaśniając. Dezaktywuje również wolne rodniki, które są jednym z czynników powodujących starzenie się skóry. Gdy przeniknie w głąb naskórka, poprzez uwolnienie cytokin pomaga w tworzeniu włókien kolagenowych w skórze właściwej, poprawiając jej elastyczność i jędrność.Witamina A w widoczny sposób korzystnie wpływa na skórę przedwcześnie starzejącą się w wyniku działania słońca. Taką skórę, oprócz szybko powstających zmarszczek, charakteryzują plamy i przebarwienia, nierówny koloryt, zaburzenia rogowacenia naskórka. Kosmetyki z witaminą A rozjaśniają koloryt, wybielają plamki pigmentacyjne, wygładzają cerę i likwidują ogniska nieprawidłowego rogowacenia. Stosowanie kosmetyków zawierających w składzie witaminę A działa stymulująco na komórki skóry właściwej, poprawia jej elastyczność, odżywia, zapobiega procesom wiotczenia. Ponadto działa przeciwrodnikowo, dzięki poprawie ogólnej kondycji skóry. Witamina A potrafi "zdziałać cuda". Przywraca blask i młodość skórze zniszczonej w wyniku zbyt intensywnego korzystania ze słońca.

Włosy i paznokcie

Witamina A reguluje czynności gruczołów łojowych i dlatego niezbędna jest również przy łojotoku, wypadaniu włosów, łamliwości paznokci itp. Witamina A znajduje się w mleku, maśle, żółtku jaj, a poza tym w postaci karotenu marchwi, sałacie zielonej, owocu dzikiej róży. Niedobory witamin z grupy B2 powoduje bolesne pękanie kącików warg, zapalenie śluzówek, zawroty głowy, apatie.
Niedobór witaminy A
Niedobór witaminy A zdarza się rzadko. Jego objawy odczuwamy, gdy jest długotrwały. W wątrobie mamy jej zapasy nawet na 2 lata. Skutki niedoboru to zmniejszone widzenia zwłaszcza o zmroku, zmniejszone wydzielanie łez, mniejsza odporność na infekcje, choroby zakaźne, szczególnie układu oddechowego, odczuwamy bezsenność i zmęczenie. Skóra staje się sucha i szorstka, traci elastyczność, pojawiają się na niej uszkodzenia (gęsia skórka). Źle formują się kości, szkliwo zębów, zęby są krzywe i źle rozstawione, następ uje spowolnienie wzrostu, brak apetytu, spadek wagi.
Przyczyny ograniczonego wchłaniania
Światło, wysoka temperatura, powietrze, siarczan żelaza, dikumarol, środki przeczyszczające, sterydy, PCB (polichlorowane difenyle), benzoesan sodu, azotyny, aflatoksyny, DDT, biegunki, dysfunkcje żółci i trzustki, niedobory witaminy D, kofeina, nikotyna, alkohol


Polecam

Lejdi Aga

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...