16 sierpnia 2012

Paznokcie i ich choroby
Dziś o paznokciach, przyda się dla słuchaczek studium policealnego.

Podobnie jak włos, paznokieć stanowi przydatek naskórka. Paznokieć jest zrogowaciałą, giętką blaszką i pokrywa powierzchnię grzbietową większej części dalszych paliczków palców ręki i stopy. Podobnie jak włosy, paznokcie są wytworem zrogowacenia
naskórka. Spośród ssaków tylko człowiek i małpy maja palce uzbrojone w
paznokcie. Paznokieć ma nie tylko znaczenie obronne, jako naturalna
broń i narzędzie, ale wspólnie z paliczkiem palca jest też oparciem dla
jego opuszki. Paznokieć człowieka jest odpowiednikiem kopyta czy
pazurów zwierząt. Wzrost paznokcia przeciętnie wynosi 1-1,5mm na tydzień, jednak wartość ta może być różna, ze względu na cechy osobnicze i tryb życia człowieka. Np. podczas snu paznokcie rosną wolniej.

Na wygląd i wzrost paznokci wpływa wiele czynników:
-stan organizmu
-rodzaj wykonywanej pracy
-środki chemiczne
-przewlekłe choroby
-leki
-pora dnia, roku
-ciąża

Skład paznokcia :
-wapń
-woda
-keratyna(białko)
-pierwiastki i minerały
-sieć naczyń limfatycznych i krwionośnych

Zmiany paznokci mogą:
a)mieć charakter wrodzony;
b)towarzyszyć chorobom skóry;
c)występować w przebiegu chorób ogólnoustrojowych.
Zmiany tylko płytek paznokciowych mogą być wywołane przez:
a)urazy;
b)działanie pasożytnicze, bakteryjne;
c)zaburzenia troficzne, w wyniku niedoboru witamin.


Budowa paznokcia:Choroby paznokci:

Paznokcie są tak jak organizm narażone na wiele chorób. Stany patologiczne organizmu mogą mieć wpływ na zdrowie paznokci: zaburzenia wzrostu paznokci oraz ich zniekształcenie.Choroby mające wpływ na zmiany paznokciowe to min.: wyprysk, łuszczyca, liszaj płaski, łysienie plackowate, pęcherzyca, kiła, brodawki zwykłe.
Leki wywołujące zmiany paznokciowe: leki malaryczne, tetracyklina, doustne środki antykoncepcyjne, psoraleny, retinoidy (pochodne witaminy A), arsen, złoto.
Zmiany w paznokciach mogą:
o Mieć charakter wrodzony
o towarzyszyć chorobom skóry
o występować w przebiegu chorób ogólnoustrojowych, przemiany materii, narządów wewnętrznych
o być wywołane przez czynniki miejscowe pochodzenia urazowego, pasożytniczego, bakteryjnego
o powstawać na skutek zaburzeń odżywiania (niedobory pokarmowe, w tym braki witaminowe)
o Powstawać pod wpływem czynników zewnętrznych np.: wilgoć, temperatura
Zmiany w obrębie paznokcia są trudne do rozpoznania i identyfikacji, ponieważ obraz kliniczny w wielu przypadkach jest podobny.
Zmiany około paznokciowe możemy podzielić na pierwotne i wtórne.


Drożdżyca- silne zaczerwienienie, bolesność i obrzęk wałów paznokciowych, przebarwienia, bruzdowanie i częściowe zniszczenie płytki paznokciowej, występowanie treści ropnej między wałem i płytką paznokciową, zniszczenie obrąbka górnego wału paznokciowego,
Zanokcica- to infekcja fałdu skóry z boku paznokcia lub u jego podstawy. Występuje w okolicach paznokci dłoni i najczęściej występuje u kobiet z zaburzeniami krążenia obwodowego oraz u osób, których praca wymaga częstego mycia lub moczenia rąk.
Bielactwo paznokci- choroba ta polega na odkładaniu srebrzystobiałych plam, które pojawiają się początkowo na częściach przysadowych paznokcia, a później przesuwają się ku wolnemu brzegowi. Zwykle zmiany występują na paznokciach rąk jednego lub wielu paznokci u kobiet. Układ zmian może być punkcikowy, linijny, lub też mogą być zajęte całe płytki.
Bielactwo prążkowe- białe poprzeczne prążki spowodowane przez zatrucie metalami ciężkimi, zaburzenia przemiany materii oraz mikrourazami kosmetycznymi. Może być samoistne lub dziedziczne.
Łuszczyca paznokci- zazwyczaj towarzyszy łuszczycy skóry, lecz może występować samoistnie. Płytka paznokciowa staje się wówczas matowa, krucha, zgrubiała, czasami istnieją punkcikowe wgłębienia jak na naparstku. Zmiany ustępują bardzo powoli i opornie.
Zanik płytki paznokciowej- płytka paznokciowa staje się coraz cieńsza i zmniejsza się jej wielkość i spoistość. Możliwy jest całkowit zanik płytki paznokcia. Stan miejscowy zależy od rozległości i zaawansowania procesu chorobowego. Zmiany zanikowe paznokci wrodzone są wyrazem tzw. "defektu ektodermalnego" polegającego na zaburzeniach wzrostu różnych struktur i narządów pochodzących z tej samej części zarodka płodowego.
Bruzdowanie- podłużne bruzdy - objaw normalny, nasilający się z wiekiem, a także w wyniku zaburzeń ukrwienia, w gośćcu przewlekłym, w przebiegu liszaja, reumatyzm.

Bibliografia: Kosmetyka stosowana: Joanna Dylewska-GrzelakowskaPolecam
Lejdi Aga

5 komentarzy:

 1. Bardzo przydatny post :-) Dla ciekawskich (jak np. ja ;) jak ulał :)

  OdpowiedzUsuń
 2. książka bardzo przydatna dla słuchaczek studium!!

  OdpowiedzUsuń
 3. też mam tą książkę i sobie ją chwalę, jeśli chodzi o podstawy, chociaż wiele informacji np. dotyczących zabiegów, czy urządzeń jest już dosyć nieaktualne...

  OdpowiedzUsuń
 4. NO BO KOSMETYKA IDZIE DO PRZODU..............

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...