12 października 2012

Piersi w mieście


Dnia 15 października Śląskie Stowarzyszenie Amazonek, Stowarzyszenie Aktywne Kobiety z Sosnowca oraz Wydział Zdrowia UM Sosnowiec zapraszają na pl. Stulecia w Sosnowcu na kampanię profilaktyczną skierowaną do mieszkanek Sosnowca.

Rak piersi jest pierwszym po raku płuc, najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce, a także najczęstszą przyczyną zgonów onkologicznych wśród kobiet. W Polsce nowotwory złośliwe piersi (głównie rak) stanowią 20 % zachorowań na nowotwory. W 2011 roku zostały rozpoznane u ponad 15 tysięcy kobiet ( GUS 2011). Liczba zgonów nimi spowodowana wyniosła prawie 5 tysięcy. W 2011 roku nowotwory piersi rozpoznano także u 106 mężczyzn. Specjaliści zgodnie twierdzą, że najlepsze efekty w wykrywaniu raka piersi daje profilaktyka.
reklama
Ogromną rolę odgrywa wiedza kobiet o konieczności wykonywania regularnych badań kontrolnych, które umożliwiają wykrycie zmian w piersiach we wczesnym etapie, co zwiększa szansę na wyleczenie. Podstawą profilaktyki jest samokontrola zalecana od 20 roku życia raz w miesiącu. Statystyki mówią, że 9/10 guzów statystycznie wykrywają same kobiety dzięki co miesięcznym badaniom, gdyż to one najlepiej znają swoje piersi. Zmiany wielkości do 1cm są wyleczalne niemal w 100% . Dlatego co roku w Sosnowcu w ramach programów profilaktycznych organizowane są bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet.

W roku ubiegłym w Sosnowcu z bezpłatnych badań mammograficznych skorzystały tylko 263 kobiety w wieku 40-49 lat. W wyniku przeprowadzonych badań 26 kobiet zostało zakwalifikowanych do dalszej diagnostyki. Wobec niewielkiego odsetka kobiet korzystających z badań mammograficznych, a tym samym ograniczonej możliwości wcześniejszego wykrywania znamion choroby nowotworowej niezbędna jest organizacja kampanii społecznych i akcji mających na celu uświadomienie kobietom znaczenia profilaktyki i samokontroli w walce z nowotworami. Dlatego organizatorzy podjęli inicjatywę „Piersi w Mieście”.

Kampania „Piersi w Mieście” to kampania profilaktyczna, która ma zwrócić uwagę na zdrowie kobiet. Jej główny cel to uświadomienie i zwrócenie uwagi kobietom na znaczenie samokontroli i badania piersi w walce z nowotworami. Skierowana jest do kobiet - mieszkanek Sosnowca, w każdym wieku. Posłuży przekazaniu kobietom wiedzy i umiejętności w zakresie prawidłowej samokontroli piersi, a sosnowiczankom w wieku 40-49 lat i 70+ da możliwość wykonania bezpłatnej mammografii w Mammobusie. Będzie wsparciem dla oferty Wydziału Zdrowia UM, który ofertę badań mammograficznych kieruje do kobiet w wieku 50- 69 lat. Zostanie zrealizowana w związku z odbywającą się w Polsce co roku w październiku - Kampanią Różowej Wstążki.

Kampania potrwa od 12.10.2012 do 31.10.2012 r. Obejmie m.in.:

* Pokaz – instrukcję poprawnego samobadania piersi prezentowany 15.10.2012 na usytuowanym na placu Stulecia telebimie.
* Bezpłatne badania mammograficzne dla 50 kobiet w wieku 40-49 i 70+ przeprowadzone w mammobusie na placu Stulecia.
* Rozdawanie gadżetów i materiałów informacyjnych.

Polecam
Lejdi Aga

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...